Пам’ятка природи «Скелі Довбуша»

Державне підприємство «Болехівське лісове господарство» розташоване в західній частині Івано-Франківської області на території Долинського району і землях адміністративно підпорядкованих м. Болехів. Поштова адреса: 77202, вул. Коновальця, 101, м. Болехів, Івано-Франківська обл.

          Загальна площа території лісгоспу 29525га, Природно Заповідний Фонд займає 3761,23га, тобто 13% від загальної площі лісгоспу. Серед 42 об’єктів ПЗФ є комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша» створений, оголошеним рішенням постановою Ради Міністрів УРСР від 30.03.1981р. №145 з метою збереження унікальної пам’ятки природи та історії. Скелі являють собою групу пісковиків поміж стиглих букових лісів.

Основу її складають скупчення кам’яних скель висотою 25-30 м. які вражають своїми розмірами і формами

Назва «Скелі Довбуша» пов’язана з іменем Олекси Довбуша, який згідно з легендами під час одного з походів побував біля с. Бубнище зі своїми опришками. «Скелі Довбуша» завжди викликали велику цікавість дослідників історії і природи. Першим дослідником Скель був Іван Вагилевич (1811-1866)- український поет, етнограф, який описав їх в тогочасній пресі. Тут побували відомі діячі української культури- М. Шашкевич, Я. Головацький, І. Франко, Г. Хоткевич та інші. В 1881р. І. Франко написав вірші «Привіт» і «Бубнище» присвячені «Скелі Довбуша».

У 1996р. створений Поляницький регіональний парк розпорядженням ОДА від 15.07.1996р. № 451 площею 1032га, який знаходиться в східній частині Сколівських Бескед- своєрідного у ландшафтному та геоботанічному відношеннях гірському масиві. Парк простягається вздовж хребта і займає абсолютні висоти від 460 до 860 н.р.м. Найвища вершина Острий вершок – 860 м. зайнята рідколіссям, чагарниками, чорничниками, камянистими розсипами.

Майже 80 % території парку зайнято лісами – буковими, смериково-буковими, буково-смериковими, буково-смериково-ялицеві. Є декілька ділянок із смереково-соснових насадженнь із реліктовою сосною звичайною.

До регіонального парку  і пам’ятки загальнодержавного значення «Скелі Довбуша» веде єдина дорога обласного підпорядкування. Парк має зручне географічне положення. Він розміщений неподалік міст: Болехів, Стрия, курортних центрів Моршина, Трускавця , тому користується значною популярністю серед туристів. Територія парку цінна і в етнографічному, історико- культурному відношенні. Цю частину Сколівських Бескид народ повязує з іменем відважних борців проти феодального гніту – опришками і їх ватажків Олексою Довбушем.

На території парку знаходиться пам’ятка природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша» – один з найпопулярніших серед туристів і відпочиваючих  куточків природи нашого краю та гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Гірське озеро» що відзначається своєрідною красою та мальовничістю. Довколишня природа справляє на відвідувачів особливо дітей, неповторне емоційне враження, яке надовго залишає слід в їх душі та уяві.

Заповідні об’єкти, перебувають під особливою охороною у Державному підприємстві «Болехівського лісового господарства» – Поляницького лісництва.

Всі роботи, що виникають в процесі відвідування парку проводяться за кошти держлісгоспу, тобто за власні кошти, додаткового фінансування з бюджету чи з фонду охорони навколишнього природнього середовища, в лісгосп не поступає, хоча підприємство подавало запити про виділення коштів з фонду охорони навколишнього природного середовища.

Масовий наплив туристів наносить непоправну шкоду, особливо, у весняно- літній період шляхом витоптування рослинності, засміченістю території, тому і є необхідність в ремонтах і встановленню нових альтанок, вивозці сміття.

Протягом  червня місяця підприємством виготовлено і встановлено 4 альтанки, гойдалку для діток, 2 туалети.

Частково відремонтовано дорогу від пропускного пункту до входу у пам’ятку державного значення, протяжність якої 4км, яка потребує постійного догляду ремонту, адже це є гірська лісова дорога з стрімкими підйомами і спусками, а проливні дощі руйнують її. На в’їзді в парк є пропускний пункт, де на видному місці висвітлено «Порядок відвідування туристів та туристичних груп».

Контролер пункту дозволяє вхід чи в’їзд відвідувачів після сплати згідно розрахункових квитанцій форм № РК-1, які зареєстровані в податковій адміністрації, а з 04.06.2020р. плата за відвідування проводиться через касовий апарат.

Контроль із сторони лісгоспу є обов’язковим, адже це не тільки збір коштів за вхід і в’їзд це і контроль за збором лікарських рослин занесених до Червоної книги України, регулювання в’їзду транспорту (в’їзд тільки легковим автомобілям), чергування лісової служби в пожежо-небезпечний період, охорона від загорань, контроль за місцями відпочинку, альтанками, слідкування за порядком і чистотою парку.

Першочергово планується виконати і встановити нові місця відпочинку, провести поточний ремонт дороги, виготовлення і встановлення інформаційних знаків, будівництво оглядової вежі на площі біля печерного комплексу.

Запрошуємо Вас відвідати  мальовничі «Скелі Довбуша»

Leave a Comment